Accueil Manifeste מנשר

מנשר

לא ניתן להם את מאבקינו!

 קולקטיב irrécupérables[1]

אנו, הומואים, לסביות, בי, טרנס, אינטרסקס, קוויר, אוחצ׳ות ובוצ׳ות, מסרבות [2] לניצול הגזעני, האיסלמופובי והנאוליברלי של חיינו ומאבקינו. אנו תומכות בסולידריות ובחיבורם יחדיו של כל המאבקים.

אנחנו irrécupérables [3] (בלתי ניתנות לניכוס) כיוון שאנו מתנגדות לנורמות סקסיסטיות והומופוביות. חיינו ומאבקינו במהלך ההיסטוריה אופיינו בחוסר נראות, בניכוס של קולנו, באלימות של המדינה הצרפתית ובאפליה. נאבקנו ואנו ממשיכות להאבק למען קיומן של זהויותינו הרבות, למען נראות, ולמען שוויון זכויות. אנו דורשות לשים סוף להטלות מום באיברי המין, לעיקור ולכל התערבות ללא הסכמה בילדים ומבוגרים אינטרסקסואלים. אנו נאבקות למען האפשרות לשינוי מין בתעודת זהות גם ללא התערבות של המוסדות הרפואיים והמשפטיים, ובאופן כללי למען ביטול סעיף המין בתעודות מזהות. אנחנו נאבקות כדי לאפשר גישה לטכנולוגיות פריון לכל הנשים ולמען הכרה משפטית של כל המשפחות וכל צורות הזוגיות והחיים משותפים. אנו עומדות על כך שיאכף החוק בעניין רישום בתעודת הלידה של כל הילדים שנולדו בפונדקאות, ולמען ביעור כל האפליות ההומופוביות (בגישה לדיור, להעסקה, לצדק ומשפט וכו׳). אנו תובעות כי החל מהגיל הרך תהיה העלאת מודעות לביקורת של סטריאוטיפים מגדריים כדי למנוע אלימות מינית, הומופובית ומגדרית. זאת ועוד, אנו מתנגדות לעובדה שמתן זכויות עוברת רק על ידי הצטרפות לנורמטיביות הטרוסקסואלית, סקסיסטית וקפיטליסטית השואפת ״לשלב״ ו״להטמיע״ אותנו ב״רפובליקה״ [4]

Irrécupérables כיוון שלא נסכים לשמש כצעצועים ורודים וכחולים של סדר יום גזעני ואיסלאמופובי. אנו מסרבות לאלה המציגים עצמם, בצרפת או מחוצה לה, כמגני זכויותינו, בעוד שהם מטים את מאבקינו נגד הומופוביה סקסיזם למען מטרות גזעניות. אנו מתנגדות לכל שיח, מן הימין הקיצוני ועד לשמאל המציג עצמו כרפובליקני, המבוסס על פנטזיה קולוניאלית לפיה סקסיזם, הומופוביה או טרנספוביה קיימים בעיקר בפרברים מסוימים, אצל מוסלמים (או כאלה המשויכים לאיסלאם) ומעמד הפועלים. נהפוך הוא, הומופוביה, טרנספוביה וסקסיזם חוצים את ההיסטוריה של החברה הצרפתית ומבנים אותה: הם מיוצרים ומקבלים לגיטימציה קודם כל על ידי מעגלי הכוח הקיימים. אותו דבר קורה עם אנטישמיות, שאנו מגנות בתוקף היכן שלא תהיה, כמו גם את הניכוס של המאבק נגד אנטישמיות למען חיזוק הסטיגמות של המיעוט המוסלמי ושל שכונות המצוקה.

irrécupérables כי אנו נמצאות איפה שלא מצפים שנהיה. כעת, כשההומופוביה והטרנספוביה מוכרות חלקית על ידי המדינה הצרפתית, מנסים לגרום לנו להאמין שרק לא-לבנים הם הומופובים וטרנספובים, ושה״מיעוטים״ האתניים וה״מיעוטים״ הלהטבק״ים מיועדים להיאבק אחד בשני. לדוגמא, ההומופוביה של זמר ראפ שחור או של אימאם תתפס כמאיימת על שלמותה של הרפובליקה הצרפתית, בעוד שזמר פופ לבן, שר בממשלה או קרדינל קתולי המשייכים זכויות להטבק״ים עם סטייה וטרור במהלך טקס הוקרה של קורבן, יתקבלו בהבנה. מנהיג פוליטי מאפריקה המפיץ אמרות הומופוביות יעורר התנגדות בקרב מעגלי הפוליטיקה והתקשורת, אך אלה לאו דווקא יתרעמו על כך שכמה וכמה מפורסמים שיצאו מהארון יציגו עמדות גזעניות ואיסלאמופוביות. אנו מסרבות לשחק את המשחק הזה. קודם כל, אנו מדגישות שבינינו, כמו בשאר החברה, נמצאות לסביות והומואים, טרנסיות וטרנסים ואינטרסקס שהן גם שחורות, ערביות ומוסלמיות. אנו עומדות בסולידריות עם כל אלה שסובלות מהומופוביה, טרנספוביה וסקסיזם בכל מקום בעולם, וביניהן כאלה שצרפת מסרבת לתת להן מעמד פליט. אנו מביעות גם סולידריות עם כל אלה הסובלות מגזענות בכל מקום שהוא, כולל אלה שחשופות למדיניות הגזענית של המדינה הצרפתית. כנגד ניצול וניכוס המאבקים למטרות הפרדה וכנגד אמירות פשטניות של פסודו-אוניברסליסטים, אנו מקבלות על עצמנו את המורכבות של עמדותינו ומעדיפות לנמר פוליטיקה של בריתות.

Irrécupérables כיוון שאנו קמות נגד האלימות והדיכוי של העניים והעניות והעובדות הארעיות על ידי ממשלות צרפת בעבר כמו גם היום. אנו נאבקות כנגד אי-שוויון חברתי, אלימות משטרתית ונגד היחס הלא-אנושי כלפי המהגרים והמהגרות, ונגד המדיניות הגזענית המאפשרת את המשך מתן הפריבילגיות לבעלי הכוח. המאבק שלנו נגד המופוביה, טרנספוביה וסקסיזם הוא גם מאבק פמיניסטי נגד גזענות בכל צורה ונגד אי-שוויון מעמדי, מפני שכל המאבקים האלה הינם בלתי ניתנים להפרדה. ההמופוביה והגזענות מחריפות את אי-היציבות הכלכלית של רבים מהתושבים, והאי-יציבות הזו מחריפה את ההשלכות של ההומופוביה והגזענות.

Irrécupérables כיוון שאנחנו מסרבות לעשות היררכיה של הזעם שלנו נגד אי-צדק. אנו מגנות את הניצול והניכוס של מאבקינו בכל מקום שהוא, כולל בתוך המחנה המעמיד פנים שהוא מגן על הערכים של הרפובליקה הצרפתית. זהו אותו המחנה שלא עשה דבר כאשר האיידס הרס את הקהילות שלנו ושלא עושה כעת דבר כדי למנוע את שיעור ההתאבדויות הגבוה אצל צעירים וצעירות להטבק״ים. זהו אותו המחנה אשר שותק אל מול המדיניות הכלכלית ההרסנית. אותו מחנה אשר מנצל את החילוניות בכל הזדמנות כדי להצדיק את האיסלאמופוביה שלו וכדי להנציח תבניות קולוניאליות. זהו אותו המחנה אשר, לגבי מוסלמים ומוסלמיות, מעמיד אחד מול השני את המושגים ״אוניברסליות״ ו״קהילתנות״ [5] באותה צורה שבה הוא עשה זאת לפני עשרים שנה אל מול הדרישות שלנו לשוויון זכויות.

Irrécupérables לאוניברסליות הלא אותנטית של ה״רפובליקה״ שלהם.
לא נהיה מנוצלות, הננו סולידריות, רבות דעות וצורות, רעשניות, עליזות, מחוץ לנורמות וגאות בכך.
לא נהיה מנוצלות ולא ניתן יותר שליטה הבלעדית בנושאים הללו לכל קברני השוויון.


[1] Irrécupérables הוא השם שבחרנו לנו משתי סיבות. בצרפתית, récupérer משמעותו להסיט רעיונות פוליטיים למען מטרות ואינטרסים אחרים. בכך אנו מביעות את ההתנגדות שלנו לנורמות ההטרוסקסואליות הלבנות והבורגניות.
[2] הערת המתרגמת: הטקסט המקורי מנוסח בלשון מגדרית כפולה המייצגת זכר ונקבה יחדיו. בחרתי לתרגם הכל בשימוש לשון נקבה כמו טקסטים פמיניסטיים רבים.
[3] הערת המתרגמת: המנסחים של המנשר רצו שהמונח הזה יישאר לאורך הטקסט בצורה המקורית שלו בצרפתית.
[4] הערת המתרגמת: הרפובילקה הצרפתית מתייחס למשטר הדמוקרטי בצרפת ולחשיבותם של מספר ערכים כמו שוויון, חירות, אך גם הפרדת דת מהמדינה, וזכויות איניבידואליות ולא קבוצתיות.
[5] הערת המתרגמת: במקור communautarisme

 Traduction : Mikh Raz